KDO JSME

Tomáš Morkes & Daniel Řeřicha

fotografové, kteří pořádají krajinářské fotografické workshopy a kurzy již od roku 2010

Tomáš Morkes

lektor a pořadatel fotografických workshopů a kurzů

Narodil jsem se v Praze a žiji v Teplicích. Fotografuji více než 35 let. Navštěvoval jsem řadu let teplický fotoklub BONEX, kde jsem získával zkušenosti. Zúčastnil jsem se mnoha výstav a soutěží po celé republice.

Začínal jsem v éře, kdy se ještě fotografovalo na diapozitivní i černobílé filmy. Černobílé filmy jsem si sám vyvolával a fotografie zvětšoval pod zvětšovákem. V současnosti pracuji s digitální zrcadlovkou NIKON, která mi maximálně vyhovuje včetně objektivů.

Zastávám názor, že základem kvalitní fotografie je především dobré světlo a kompozice. Pokud fotografie postrádá tyto dvě nejdůležitější vlastnosti, tak se to v počítači už dodatečně v žádném programu nedožene, jak si myslí řada začínajících fotografů. Světlu a kompozici přikládám 80% a zpracování v počítači tak 20%.

Mým nejoblíbenějším tématem je černobílá minimalistická fotografie, kde se klade důraz na jednoduchost, kompozici a linie.

Daniel Řeřicha

lektor a pořadatel fotografických workshopů a kurzů

Pocházím z podhůří Krušných hor a aktivně fotografuji od roku 2004. Díky nedalekému Českému středohoří, Krušným horám a Česko-saskému Švýcarsku, mám velice blízko k přírodě a cestování.

Pracuji s digitální zrcadlovkou CANON a preferuji široká ohniska, která mi dávají možnost pracovat s popředím fotografie přesně podle mých představ. Považuji se za krajináře a donedávna byly mou hlavní doménou barevné fotografie. V poslední době však čím dál raději fotím černobílé minimalistické snímky krajiny či architektury, které mne oslovují stále více.

Na mé fotografie můžete narazit na výstavách, v knihách, kalendářích a časopisech (vydávaných v různých koutech světa), nebo také na mých přednáškách.

V posledních letech jsem získal několik ocenění ve fotografických soutěžích (např. Neutral Density Photography Awards; SIENA International Photo Awards; 35Awards; Fine Art Photography Awards;…) a v opakovaných případech jsem byl i součástí různých fotografických porot.

Jak to vše začalo...

Vše začalo v roce 2008. Dan si šel tehdy nechat vytisknout své fotografie do prodejny, kde pracoval Tomáš. Když si tisky přišel vyzvednout, tak jej Tomáš oslovil s tím, že je členem teplického fotoklubu a zda by neměl chuť se mezi ně přijít podívat. Nabídku Dan rád přijal, do klubu začal chodit a následně s Tomášem vyrážejí i na první fotografické výpravy do Českosaského Švýcarska.

Fotografický workshop Čarovné podzimní Dolomity
Fotografický workshop Malebné podzimní Bavorsko

O rok později se jeden z členů fotoklubu zeptal, proč neděláme fotografické workshopy, že by o ně byl jistě zájem. Docela nás tento nápad tehdy zarazil. Hned jsme mu oponovali tím, že jsme jen pouhými samouky, že nemáme žádné fotografické vzdělání a tudíž to je nereálné. Přesto nám tato myšlenka od té doby stále vrtala hlavou až jsme si nakonec řekli, že to jednou zkusíme a uvidí se.

Na podzim roku 2010 jsme tedy připravili náš první víkendový workshop v Českosaském Švýcarsku. Trochu jsme se obávali, zda se nám vůbec někdo přihlásí. K našemu údivu se kurz zaplnil do posledního místa už během pár týdnů. S blížícím se termínem se stupňovala naše nervozita. Byli jsme napnutí jako struny, jak bude vše probíhat a zda budou účastníci spokojeni. Naše obavy byly však zbytečné.

Fotografický workshop Tajemné baltské pobřeží - Usedom
Fotografický workshop Podmanivé České středohoří

Kurz proběhl bez jakýchkoliv problémů a ke spokojenosti všech zúčastněných, kteří se již během víkendu ptali na další naše akce.
Tato zkušenost nás natolik povzbudila, že na náš další workshop vyrážíme do zahraničí a to konkrétně do italských Dolomit. Stále jsme ale oba chodili do zaměstnání a to nás časově poněkud limitovalo v plánování následujících fotografických akcí. Jelikož zájemců stále přibývalo, tak jsme v roce 2015 nakonec svá původní zaměstnání opustili a začali se pod hlavičkou \"PHOTOTOURS.CZ\" fotografickým workshopům věnovat naplno.